IC8 REMOTE/UNDERSINK CHILLER REMOTE/UNDERSINK CHILLER with Lab Pua Filter KIT 0.1 MICRON LPA-MP1-10
Water chiller with filter Kit  Australia leading brand  Water mark approved product
More details
Add to cart
Add to my wishlist
Share This Page!
Average votes for this product
Average : 5.0 / 5
Based on 1 customers advices.
LABPUA.png
IC8-REMOTEUNDERSINK-CHILLER-REMOTEUNDERS
zxczxczxc-11.png
References:
[1] NSW Health. Drinking water and public health
https://www.health.nsw.gov.au/environment/water/Pages/drinking-water-and-public-health.aspx
 Why Choose Our 0.1–1 Micron Water Filters?
Key Benefits Across All Models
  1. Microorganism Protection
  2. Improved Taste and Odor
  3. Particulate Reduction
  4. Optional Scale Inhibition
  5. Consistent Flow & Capacity
  6. Tool-Free Quick Replacement
  7. No Electricity Required
    Operates entirely without power, making them ideal for homes, mobile setups, and off-grid use.
Backed by Science, Built for Everyday Use
Untitled-7-zx zx png-06.png Lab Pua LPA-MP1-10 (0.1um composite & UF membrane, 10″L)
SPECIFICATIONS
  • Service Flow Rate: 1.5 GPM (5.67 L/min)
  • Rated Capacity: 13,210 Gallons (50,000 L)
  • Operating Temperature: 4–38℃ (39–100℉)
  • Pressure Requirements: 10–100 psi (0.7–6.9 bar)
  • Inlet / Outlet Connection: 3/8″
  • Electrical Connection: None required
  • Dimensions:
    • Overall: 3.7″ × 12.5″
    • Cartridge: Ø3.3″ × 10.7″
  • Weight: 0.6 kg
  • Claims:
    • Reduces chlorine, taste, and odor
    • Removes particulates
    • Reduces bacteria and cysts
    • Optional: Includes scale inhibitor
FEATURES · BENEFITS
  • Composite filter is made with carbon and hollow Fiber
  • 0.1um pore size can remove bacteria and cyst
  • Replacement method is easy quick-change.
dldl-10.png
FAUCET_1.jpg
333.jpeg4ㅎㅎㄹㄹㅎㅎㄹ.jpeg
IC8 REMOTE/UNDERSINK CHILLER REMOTE/UNDERSINK CHILLER
PLUMBING CONNECTIONS:
Both the inlet and outlet are recessed ¼” stainless steel pipes.
Quick connect stainless steel fittings are included in the above mentioned installation kit.
ELECTRICAL: Certificate number 202240. 220-240v 50hz single phase.
Full load current is .8 amps. 1.5 metre power cord is supplied
LAB PUA RESIDENTIAL WATER FILTER   LPA-CS5-10
***SCALE INHIBITOR
• This filter  Service Flow rate of 5.67 Liters Per minute
• Rated  Capacity 13,210 gallons ( 50, 000 liters )
• Operation Temperature 4~38C ( 39~100F)
• Dimension  3.7"*(9.4cm) 18.8"  (44cm) overall
• Cartridge 3.3" * 10"